Danske Rederier er del af Datatilsynets nye kontaktudvalg

  0
  Foto: Datatilsynet.
  REKLAMA

  I sidste uge mødtes Danske Rederier og dele af erhvervslivet med Datatilsynet. Målet var blandt andet at identificere udfordringer med de komplekse GDPR-regler og sammen finde en fælles forståelse.

  Hvor længe må man opbevare mails fra kunder? Må man publicere billeder fra events afholdt i firmaet, og hvad med overførsel af data? Mange spørgsmål har meldt sig for virksomhederne, siden de nye GDPR-regler trådte i kraft i 2018.

  Derfor har Datatilsynet oprettet et nyt kontaktudvalg, hvor Danske Rederier deltager sammen med andre store interessenter fra den private sektor. Målet med det nye kontaktudvalg er at få skabt et tættere samspil mellem Datatilsynet og erhvervslivet og lette forståelsen af GDPR-reglerne, og det tiltag hilser Danske Rederier velkomment.

  – Det er indviklede regler, vi har med at gøre, så jeg forstår godt, at mange af vores medlemmer har spørgsmål til, hvordan de bedst kan overholde dem. Derfor er jeg glad for, at Datatilsynet har etableret kontaktudvalget så hurtigt, så vi sammen kan hjælpe erhvervslivet – herunder vores medlemmer – med at forstå og følge GDPR-reglerne, siger Jacob K. Clasen, viceadministrerende direktør i Danske Rederier.

  Udover Datatilsynet sidder 17 medlemmer fra forskellige organisationer med i kontaktudvalget. Efter planen mødes udvalget to gang om året, hvor deltagerne blandt andet får mulighed for at dele viden med hinanden i forhold til nye tendenser, nye tiltag og afgørelser.

  Udover Danske Rederier deltager AC – Akademikerne, Finans Danmark, IT-Branchen, Danske Medier, Danske Advokater, Dansk Industri, Dansk Erhverv, SMVDanmark, Landbrug & Fødevarer, Forsikring & Pension, Dansk Arbejdsgiverforening og FSR – Danske revisorer.

  (Visited 8 times, 1 visits today)

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here