Baggrunden for beslaglæggelsen er, at skibet ifølge de ukrainske myndigheder deltog i at opbringe tre ukrainske flådefartøjer i fjor.

Den ti-mand store besætning ombord på Nika Spirit er blevet frigivet og er rejst tilbage til Rusland.
Skibet har, siden det deltog i aktionen mod de ukrainske flådefartøjer, skiftet navn og er ifølge russiske medier blevet solgt. Den nye ejer, Fos Shipping Management, oplyser overfor det russiske nyhedsbureau Tass, at de vil forsøge at få skibet frigivet.
De tre ukrainske flådefartøjer blev stoppet af russiske grænsesoldater i november i fjor, da de sejlede gennem Kertjstrædet uden forudgående at have varslet russerne. Det er tilladt efter de internationale regler, men ikke ifølge Rusland, der betragter strædet som en del af landets maritime grænse efter annekteringen af Krim halvøen. Strædet adskilte tidligere de to lande.
De 24 besætningsmedlemmer ombord på de tre ukrainske fartøjer er fortsat tilbageholdt i Rusland, hvor de står overfor anklager om at have “krænket den russiske grænse”.
Den russiske regering truede Ukraine med, at tilbageholdelsen ville få konsekvenser – uden at uddybe nærmere.
Kilde: Maritime Executive
