”Vi vil sejle med så mange mennesker, som der til enhver tid kan være ombord, og skibet skal hellere være overfyldt end at have for få med”, lyder den første af tre regler om bord på Nordkaperen.

Og det var i den grad en regel, der blev levet efter. Da Line sejlede med Nordkaperen i 2006 var de 13 mennesker om bord, selvom der kun var sovepladser til otte. Alligevel var der plads til alle.
”Det var interessant at opleve, hvordan vi så mange mennesker på meget lidt plads kunne skabe små “rum”, hvor vi sad med høretelefoner og hørte musik eller lå og læste, for at kunne trække os lidt fra fællesskabet. Alle læste meget, så det er ikke uden grund at skibet rummede sit eget lille bibliotek,” fortæller hun.
Kilde: M/S Museet for Søfart
