Sidste fase i genåbningen af turismen og indførslen af det europæiske coronapas gør det muligt at rejse mere frit på tværs af Kattegat mellem Danmark og Sverige. Derfor kigger flere turister nu mod nabolandet, når sommerferien er i sigte. Den tendens sætter tydelige spor i Stena Lines bookinger på ruten mellem Grenaa og Halmstad, som er steget 135 procent i juli samt på ruten mellem Frederikshavn og Göteborg, som er steget 50 procent i juli.

”Vi ser en direkte effekt i takt med lempelserne af rejserestriktionerne. Det er helt tydeligt, at færre restriktioner betyder flere passagerer. I juli har vi henholdsvis 50 procent og 135 procent flere passagerbookinger end sidste år, og tendensen accelererer for øjeblikket. Augusttallene er i øjeblikket på samme niveau som sidste år, men takterne går den rette vej. Selvom tallene selvfølgelig ikke kan sammenlignes med tiden før corona, er det en meget positiv udvikling,” siger Julia Kronberg, Travel Commercial Manager Denmark, Stena Line.
Med udsigt til endnu flere turister på tværs af Kattegat hen over sommeren spreder optimismen sig forud for højsæsonen blandt turismeorganisationerne i både Østjylland og Nordjylland.
”Det er meget positivt, at bookingtallet stiger, og vi glæder os på vegne af hele turismeerhvervet til at byde flere svenske turister velkomne i det østjyske sommerland. Vi oplever, at rejselysten fortsat er stor, og det er interessen for at rejse på tværs af Kattegat også. Vi er sikre på, at Stena Lines nye rute mellem Grenaa og Halmstad vil bidrage positivt til turismen både på Djursland og i hele Aarhusregionen,” siger Pia Lange, direktør for VisitAarhus.
